Kornuostomie je odstranění rohu děložního z důvodu mimoděložního těhotenství (tzv. kornuální gravidita). Jde o velice vzácnou formu mimoděložního těhotenství (asi 3% všech mimoděložních těhotenství).

Oba vejcovody ústí do dělohy a na jejich konci je asi centimetrový úsek, který se sice již nachází v děloze, ale není uzpůsoben pro implantaci embrya. Usadí-li se embryo zde, dojde k tzv. kornuální graviditě. Na rozdíl od tubární gravidity dochází u kornuální gravidity k jejímu prasknutí až mnohem později: cca mezi 10. - 12. týdnem. Není-li mimoděložní těhotenství v rohu děložním odhaleno včas a dojde-li skutečně k ruptuře gravidity, nastává masivní krvácení do dutiny břišní. Není-li tento stav okamžitě řešen, dochází k úmrtí matky.

Kornuostomie

Mimoděložní těhotenství v rohu děložním se léčí resekcí rohu děložního, kornuostomií, a to buď laparoskopicky, anebo laparotomicky.
Laparoskopická kornuostomie je velice náročný výkon, neboť zde často dochází k rozsáhlému krvácení a charakter výkonu vyžaduje značnou zručnost a zkušenost operatéra. Operatér embryo, které často připomíná "švestku", musí doslova vystříhat z dělohy, krvácení se staví tzv. bipolárem (tedy pálením elektrodou). Po vystříhání embrya je potřeba dělohu zašít, což bývá kvůli krvácení velice komplikované, navíc tato část dělohy je fyziologicky dost tenká. Mnoho gynekologů proto často volí tzv. "otevřený" přístup - tedy laparotomii.V naprosté většině případů dochází při kornuostomii, a to ať už je provedená klasickou cestou či skrze laparoskopii, ke znefunkčnění příslušného vejcovodu. Laparoskopická kornuostomie je díky své náročnosti chirurgickým výkonem, který si mohou dovolit jen opravdu zkušené "kapacity".

Upozornění

Portál gynekologicka-laparoskopie.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů a redakce. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)