Hysterektomie, odstranění dělohy, je chirurgický zákrok, ke kterému se gynekolog ve specifických případech rozhodne na základě předchozích vyšetření.
V jakých případech se odstraňuje děloha?:
- tvoří-li se myomy (nezhoubné nádory), které již nelze jednotlivě odstranit
- při předstupních rakovinového bujení děložní sliznice
- při podezření na jiná onemocnění dělohy, která mohou pacientku ohrozit na životě
- při zhoubném nádoru děložního těla nebo čípku
- při soustavných a nekontrolovatelných krváceních
Podle druhu diagnózy operatér odstraňuje buď pouze dělohu, anebo další orgány (vaječníky, vejcovody, přívesky, uzliny atd.).
U zhoubných nádorů bývá nutné odstranit spádové mízních uzliny v oblasti velkých cév malé pánve a závěsného děložního aparátu. Tento druh operací je technicky náročnější a je zde i větší riziko pooperačních komplikací. Je nutno počítat zejména se ztíženým močením v průběhu prvních dvou pooperačních týdnů, ve velmi řídkých případech s dlouhodobým postižením močového měchýře. Velmi vzácně se mohou po odstranění uzlin vyskytnout otoky dolních končetin.
Současné odstranění vejcovodů a vaječníků je buď plánovaná operace, nebo se k němu přistupuje na základě nálezu, který byl zjištěn v průběhu operačního výkonu. Následkem odstranění vaječníků je tělo nedostatečně zásobeno hormony, které je nutno po operaci užívat.
Laparoskopicky asistovaná hysterektomie
Laparoskopicky asistovaná vaginální hysterektomie je jedna z nejmodernějších operačních postupů v gynekologii. Kombinuje se zde laparoskopie a vaginální operace. Laparoskopie zajišťuje první část operace - uvolnění dělohy ze svých závěsů, popř. odstranění děložních přívěsků (vejcovodů a vaječníků). Druhá část - podvázání děložních cév a vyjmutí dělohy - je poté provedena vaginálně (pochvou), obdobně jako při vaginální hysterektomii.
Postup operace:
I. laparoskopie
- zavedení insuflační jehly (tj. jehly, kterou proudí do dutiny břišní vzduch pod tlakem) v oblasti pupku
- nafouknutí břišní dutiny plynem (nejčastěji CO2)
- zavedení trokaru (trubičky) s optikou jež zprostředkovává pohled do dutiny břišní
- zavedení operačních nástrojů z vpichů v obou podbřišcích
- operace na děložních přívěscích - vejcovodech a vaječnících - pokud je součástí operace
- uvolnění dělohy od okolních tkání, tzn. od děložního fundu (shora) směrem dolů k děložnímu hrdlu oddělujeme dělohu od vazů, které ji udržují ve své poloze v pánvi, od močového měchýře a od cév, které ji zásobují krví.
II. vaginální přístup
- otevření dutiny břišní po protětí poševní stěny v místě úponu pochvy na děložní hrdlo
- uvolnění dělohy od vazů a podvázání cév, které ještě nebyly přerušeny při laparoskopii
- vyjmutí dělohy pochvou
- uzavření dutiny břišní
- uzavření pochvy a její závěs na pánevní vazy
Hysterektomie - po operaci
Délka pracovní neschopnosti je stanovena individuálně dle stavu pacientky. Po operaci je třeba pečlivě dodržovat pokyny lékaře. Všeobecně se doporučuje:
-minimálně po dobu čtyř týdnů dodržovat zvýšenou hygienu, často se sprchovat, nekoupat se ve stojaté vodě (tj. ve vaně, v bazénu apod.)
- ze stejného důvodu je nutno se vyvarovat asi 2 - 3 měsíce zvedání těžších břemen, aby se vytvořila pevná jizva a pacientku neobtěžoval v pozdější době sestup pochvy
- pohlavní styk je možno obnovit asi po 4 - 6 týdnech
- v případě současného odstranění vaječníků je vhodná hormonální substituce (náhrada ve formě náplastí či tablet)
- ke kontrole se pacientka dostavuje za 2 - 3 týdny po operaci, obvykle již ke svému obvodnímu gynekologovi, který zváží další postup (např. je-li vhodná lázeňská léčba, hormonální substituce aj.)
- odstranění dělohy vede samozřejmě k trvalé neplodnosti