Laparoskopie je lékařská vyšetřovací metoda, která umožňuje šetrné prohlédnutí dutiny břišní. Laparoskopie spadá do tzv. „minimálně invazivní chirurgie“ – pomocí speciálních nástrojů a speciální techniky lze několika vpichy zobrazit dutinu břišní a provést zde potřebný operační zákrok, aniž by bylo nutné břišní dutinu otevřít.  Laparoskopie se provádí za účelem diagnostickým nebo léčebným.

Pacientce se v celkové narkóze provede v pupeční jamce malý řez (10 - 15 mm), kterým se do dutiny břišní vpraví plyn (CO2) pro lepší přehlednost v pánvi, stejným řezem je vsunut optický přístroj (laparoskop) spojený s videokamerou a světelným zdrojem, který umožňuje prohlížení orgánů.       

Historie laparoskopie

První pokusy o laparoskopii se datují na počátek 20. století, kdy Nitze sestrojil první endoskopický přístroj a gynekolog Otto provedl první endoskopii dutiny břišní. Roku 1915 pak Jacobaeus provedl první úspěšnou laparoskopii. Největší rozmach doznala laparoskopická chirurgie až v 80. letech, kdy Kurt Semm provedl první laparoskopickou appendektomii (1981), a vroce 1987 Mouret první cholecystektomii (odebrání žlučníku). 

Historie laparoskopie v České republice sahá do roku 1990, kdy se začaly provádět první operace žlučníků, tříselných kýl nebo operace slepého střeva. Laparoskopie se postupně stala "běžnějším" způsobem provedení nejrůznějších operací a škála laparoskopických výkonů se rozšiřovala. Dnes lékaři pomocí laparoskopie provádí operace pro refluxní chorobu jícnu, resekce jícnu, bandáže žaludku pro obezitu, operace tenkého i tlustého střeva a samozřejmě nejrůznější výkony gynekologické.

Výhody laparoskopie

  • snížení celkové zátěže pro pacienta
  • menší pooperační bolest a lepší pooperační komfort pro pacienta
  • rychlejší rekonvalescence
  • lepší kosmetický efekt

Nevýhody laparoskopie

  • může dojít k poranění střeva operačními nástroji
  • vyšší finanční náročnost
  • vyšší nároky na zácvik operačního týmu
  • nemožnost vyšetřit orgány břišní dutiny pohmatem
  • ne všechny zákroky lze provést prostřednictvím laparoskopie - je pak nutná konverze na otevřenou operaci - laparotomii.

Upozornění

Portál gynekologicka-laparoskopie.cz spadá do portfolia webových stránek GYNWEB.cz. Portál obsahuje autorské články specialistů a redakce. Tyto články, jakožto rady v on-line poradně, v žádném případě nenahrazují konzultaci s lékařem, ani lékařskou péči. Všechny informace zde uvedené nejsou konkrétním návodem na léčbu a jsou pouze obecným informačním materiálem. Autoři článků ani provozovatel tohoto serveru nenesou odpovědnost za jakékoli nerespektování tohoto upozornění.
Přebírání obsahu je možné jen po písemném svolení majitele portálu GYNWEB.cz.
Tým portálu GYNWEB.cz

new gynweb

Adresa:
PHK MARKETING s.r.o.
Sokolovská 81/55
186 00 Praha 8
IČ 04024214

email: info@gynweb.cz

GYNWEB.cz je hlavním mediálním partnerem Nadačního fondu APOLENA. Nadační fond APOLENA podporuje moderní operační léčbu žen, které trpí závažnými gynekologickými onemocněními, a to na největším českém gynekologicko-endoskopickém pracovišti v Praze "U Apolináře".
Více na www.apolena.eu.

Líbí se Vám GYNWEB.cz?

Close

Sledujte nás, prosím, nebudete litovat :)